Het thema voor de RijnKUNSTprijs 2026 is “Waar werelden elkaar raken.” Laat je voor jouw kunstwerk inspireren door ontmoetingen, contrasten en grensgebieden. Of door kleuren, culturen en verhalen van vroeger en nu. De RijnKUNSTprijs daagt jou uit om dat raakvlak te verbeelden.

Over het thema

Op het eerste gezicht zie je het misschien niet, maar onder het Woerden van nu ligt een verborgen wereld. Een wereld waarin Romeinse soldaten met hun vrouwen en kinderen, handelaren en ambachtslieden samenleefden op een kruispunt van culturen, ideeën en invloeden. Want 2000 jaar geleden liep hier de noordgrens van het machtige Romeinse Rijk: de Limes. Sinds vijf jaar is die grens werelderfgoed. De stokoude grens is nu een 400 kilometer lange lijn, die landstreken, steden en mensen met elkaar verbindt.

Waar wij nu in Woerden lopen, liepen vroeger de Romeinse soldaten

De Rijn was de grens, maar toen en ook nu nog een levensader voor handel, transport én verbinding. Het thema “Waar werelden elkaar raken” nodigt beeldend kunstenaars uit om stil te staan bij raakvlakken: tussen toen en nu, tussen culturen en mensen, tussen grenzen en verbinding. Wat gebeurt er op het moment dat werelden elkaar raken? Ontstaat er wrijving of verwondering? Conflict of creatie?

Oorlog… werelden raken elkaar met geweld en ellende
(De Fransen plunderden en moordden in Woerden, 1813)

Laat je inspireren

Wat gebeurt er als verschillende perspectieven elkaar ontmoeten? Ontstaat er wrijving, verwondering of juist verbinding? Om je op gang te brengen kan je inspiratie vinden met de volgende voorbeelden: 

De aardse en goddelijke wereld raken elkaar (bijna) (Michelango ca. 1511)
Werken kleuren samen of stoten ze elkaar af?
(Dansers, Henri Matisse, 1910)

Dina Abouelsoud, an Egyptian feminist activist and woman human rights defender (WHRD).
Een feministe en een conservatieve man, in Egypte. Zijn hun werelden te overbruggen?
Bron foto: Al Jazeera English, CC BY SA 2.0, via Wikimedia Commons
Een letterlijke interpretatie van elkaar rakende werelden, gemaakt met AI

Doe mee!
Wil jij jouw visie laten zien? Meld je aan en vul het formulier hieronder in. Dan is jouw werk te zien van 11 mei t/m 5 juni in de vernieuwde Bibliotheek Woerden. Misschien ga je er zelfs vandoor met die felbegeerde trofee!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.